W ramach wykładu słuchacze zapoznają się z problematyką wytwarzania części maszyn na drodze obróbki skrawaniem. Omawiana jest budowa i sposób działania obrabiarek konwencjonalnych, obrabiarek sterowanych numerycznie oraz robotów przemysłowych, które obecnie są szeroko stosowanie w procesach obróbki skrawaniem. Przedstawiane są zagadnienia i rozwiązania dotyczące elastycznej automatyzacji produkcji oraz tendencji rozwojowych w budowie obrabiarek, robotów i układów sterowania CNC. W ramach zajęć laboratoryjnych studenci poznają budowę, schemat kinematyczny oraz zastosowanie obrabiarek konwencjonalnych, obrabiarek CNC i robotów. Ponadto poznają programowanie i obsługę obrabiarki z układem sterowania CNC.
- Nauczyciel: Kamil Wyrobek
Przedmiot zakłada zapoznanie się słuchaczy z problematyką projektowania specjalnych uchwytów i narzędzi obróbkowych. Szczególną uwagę zwraca się na zautomatyzowane, hydrauliczne przyrządy przeznaczone do zastosowania na wysokowydajnych centrach obróbczych. W ramach wykładu omawia się podstawy bazowania i zamocowania przedmiotów, klasyfikację uchwytów ich elementy składowe oraz aspekty technologiczności w tym zakresie. Omówione zostają cele stosowania systemów CAD/CAM dla projektowania narzędzi i uchwytów specjalnych. Zastaną zaprezentowane przykładowe rozwiązania w tym względzie.
W ramach projektu studenci realizują projekty uchwytów i narzędzi specjalnych w postaci modeli 3D. Zwraca się uwagę na wykorzystanie w projektach znormalizowanych, handlowych części i podzespołów, dążąc do unifikacji rozwiązań projektowych, obniżki kosztów i skrócenia czasu technologicznego przygotowania produkcji.
- Nauczyciel: Kamil Wyrobek
Tematyka wykładów obejmuje prezentację narzędzi programowych związanych z ogólnie rozumianymi aplikacjami komputerowego wspomagania programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Bardziej szczegółowo omawiane jest komputerowo wspomagane wytwarzanie (CAM). Prezentowane są techniki wspomagania komputerowego w ręcznym, półautomatycznym i automatycznym projektowaniu programów obróbkowych CNC. Omawiana jest metodologia Elementarnych Form Obrabianych (features) oraz formaty danych dla eksportu/importu danych w systemach CAx. W ramach zajęć laboratoryjnych studenci zapoznają się z przykładowymi systemami komputerowego wspomagania projektowania programów sterujących dla obrabiarek CNC, od prostej obróbki tokarskiej (CADETT) po zaawansowane, wieloosiowe obróbki frezarskie (NX-CAM). Omawiane są również zaawansowane funkcje układów sterowania, pozwalające na obróbkę wariantową czy grupową, jak również wykorzystanie ustalonych cykli obróbkowych.
- Nauczyciel: Kamil Wyrobek
W ramach wykładu słuchacze zapoznają się z warunkami technicznymi i ekonomicznymi stosowania obrabiarek sterowanych numerycznie i techniką numeryczną. Omawiane są główne podzespoły obrabiarek sterowanych numerycznie oraz cechy układów sterowania numerycznego. Słuchacze zapoznają się ponadto z podstawami programowania obrabiarek. W ramach zajęć laboratoryjnych słuchacze zapoznają się z obsługą obrabiarek sterowanych numeryczne, redagowaniem programów sterujących, programowaniem cykli obróbkowych, ustalaniem kompensacji narzędzi i przesunięć punktu zerowego oraz testowaniem programów sterujących.
- Nauczyciel: Kamil Wyrobek
- Nauczyciel: Jarosław Janusz
- Nauczyciel: Arkadiusz Trąbka
Tematyka zajęć obejmuje pojęcia podstawowe automatyki, metody opisu własności statycznych i dynamicznych systemów ciągłych i dyskretnych, metody przetwarzania sygnałów. Prezentację elementów układów regulacji, pojęcie stabilności, dokładności i jakości regulacji, dobór regulatora lub korektora. Opis budowy, kinematyki i dynamiki manipulatorów.
- Nauczyciel: Jarosław Janusz
Tematyka zajęć obejmuje podstawy teoretyczne obróbki plastycznej. Omówienie podstawowych procesów obróbki plastycznej metali na zimno. Praktyczne poznanie metod badań własności technologicznych i mechanicznych materiałów przeznaczonych do obróbki plastycznej oraz procesów gięcia, cięcia i tłoczenia na zimno.
- Nauczyciel: Aleksandra Jarco
Tematyka zajęć obejmuje charakterystykę stopów odlewniczych i ich zastosowanie wraz z podstawowymi technologiami wytwarzania odlewów w formach jednorazowych i trwałych. Praktyczne zapoznanie studentów z procesami związanymi z przygotowaniem produkcji odlewów, symulacją procesów odlewniczych, odlewaniem do form jednorazowych i trwałych, metodami kontroli jakości stopu, analizą mikrostruktury stopów odlewniczych, omówieniem podstawowych wad odlewów oraz zastosowaniem technik szybkiego prototypowania w odlewnictwie.
- Nauczyciel: Aleksandra Jarco